Povinnost zaměstnavatele vůči odborové organizaci
Informovat o
- vývoji mezd a platů,
- vývoji průměrné mzdy či platu a jejich jednotlivých složek a členění dle profesních skupin,
- ekonomické a finanční situaci zaměstnavatele a jejím vývoji,
- činnosti zaměstnavatele a změnách v předmětu činnosti,
- ekologických opatřeních,
- právním postavení a vnitřním uspořádání zaměstnavatele a jeho změnách,
- osobách oprávněných jednat jménem zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích,
- základních pracovních podmínkách a jejich změnách,
- opatřeních vedoucích k zamezení diskriminace,
- nabídkách volných pracovních míst,
- bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Jednat o
- Projednávání informací o nově vzniklých pracovních místech.
- Projednání výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru – takový postup je třeba předem projednat s odborovou organizací. Pokud se jedná o člena orgánu odborové organizace, pak je zaměstnavatel povinen si vyžádat souhlas odborové organizace s výpovědí či okamžitým zrušením pracovního poměru (v opačném případě jsou dané úkony neplatné). Jiné případy skončení pracovního poměru stačí oznámit ex post, nevyžaduje se souhlas odborů.
- Hromadného propouštění – i tento postup je třeba alespoň 30 dní předem konzultovat s odborovou organizací, které sdělí důvody propouštění, počet propouštěných zaměstnanců, dobu, kdy k propouštění dojde, odstupné či další práva propouštěných zaměstnanců.
- Hromadné úpravy pracovní doby – týká se nejen pracovní doby jako takové, ale rovněž práce přesčas, noční práce či možnosti nařizovat práci ve dnech pracovních klidu.
- Náhrady škody – dojde-li k pracovnímu úrazu či nemoci z povolání zaměstnance, je třeba patřičnou náhradu škody předem projednat.
- Rozvrhu čerpání dovolených, se kterým zaměstnavatel seznamuje odborovou organizaci předem a ta mu vyjádří (či nevyjádří) souhlas.
Spolurozhodování o
- Fond kulturních a sociálních potřeb (příděl a čerpání)
Kolektivní vyjednávání
- V rámci uzavřené Kolektivní smlouvy dodržovat příslušná ustanovení této smlouvy. Nepostupuje-li kolektivní vyjednávání ke zdárnému výsledku, může být krajním řešením sporu stávka. Podle zákona jí musí povinně předcházet neúspěšné řízení mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací.
Celkově tedy je tedy aktuálně hlavní role odborů nastavena směrem k zachování pracovních míst, odpovídajícího ohodnocení a odpovídajících pracovních podmínek. Z tohoto hlediska je tedy především zásadní domluvená kolektivní smlouva a bezplatné právní poradenství se specializovaným právníkem ČMKOS.